Muzeul de Arheologie “Callatis” Mangalia vă invită sâmbătă, 13 mai la Noaptea Muzeelor 2023. Evenimentul, aflat la cea dea XIX-a ediție, reprezintă cel mai important și așteptat eveniment muzeal al anului. Ediția din acest an propune publicului de toate vârstele o serie de momente artistice susținute de copiii talentați ai Mangaliei, ateliere tematice creative cu caracter participativ și comunicări științifice pentru pasionații de arheologie și istorie.  Un moment inedit îl va reprezenta prezentarea colecției de cărți poștale ilustrate cu Mangalia din perioada 1900-1947, deținută de dl. Anghel Georgian. Grădina Culturală Callatis va fi gazda expoziției de pictură „Marea în albastru infinit” a pictorului Alexandru Ghinea, membru al Asociației Artiști Dobrogeni. Ne vor fi alături  Trupa de Teatru « Thaliamar », coordonată de prof. Aura Mircea și elevii Școlii de grafică și pictură Prof. Karl Robert Perko.

Inițiată de Ministerul Culturii și Comunicării din Franța și patronată în prezent de Consiliul Europei, de UNESCO și de Consiliul Internațional al Muzeelor, Noaptea Muzeelor este un eveniment de succes european desfășurat la nivel internațional. Numărul muzeelor implicate sporește anual,  ediția din acest an fiind una specială, prima din istorie  care se organizează împreună cu muzeele din Republica Moldova.