Ziua Dobrogei va fi marcată luni, 14 noiembrie, la Muzeul de Arheologie „Callatis” Mangalia printr-o serie de evenimente culturale.
Manifestarea va debuta începând cu ora 12.00, cu vernisajul expoziției „Păgânism și Creștinism pe țărmul Pontului Euxin”. Expoziția propune o secvență temporală de aproape un mileniu și aduce în prim-plan rezultatele cercetărilor arheologice recente și mai vechi realizate în teritoriul dobrogean, cunoscut prin bogăția patrimoniului cultural.
În cadrul evenimentului vor fi susținute comunicări științifice privind istoria, tradițiile și obiceiurile multimilenare ale spațiului dintre Dunăre și Marea Neagră, precum și ateliere tematice pentru copii „Tehnici vechi/timpuri moderne”.
La eveniment este așteptat publicul de toate vârstele.