Fibule cu butoni în formă de ceapă
Datare: secolul IV p. Chr.

Fibula reprezintă un accesoriu vestimentar ce avea rolul de a încheia un veşmânt, de obicei, o mantie, în jurul gâtului. Primele fibule au apărut încă din secolul XIII a. Chr. şi au evoluat în cursul timpului, dezvoltându-se numeroase tipuri. În perioada romano-bizantină erau realizate prin turnare din bronz, argint sau aur. Din punct de vedere constructiv, o fibulă de acest tip are o formă aproximativ cruciformă şi era formată dintr-un braţ transversal pe care era fixat resortul şi acul fibulei, o bară curbată în formă de semicerc – zona de prindere a textilei, continuată cu un picior ornamentat, prevăzut cu o adâncitură în care se introducea acul. Braţul transversal era decorat la extremităţi şi la centru cu bulbi în formă de ceapă, de la care provine şi denumirea acestui tip de fibulă. Fibulele erau acoperite cu foiţă din aur, care s-a mai păstrat pe alocuri, fapt ce arată un statut social înalt al celor care purtau aceste accesorii. În această perioadă, fibula făcea parte din uniforma militară sau a funcţionarului imperial, indicând gradul sau funcţia, astfel purtarea ei era reglementată prin reguli stricte.

Piesele au fost clasate în categoria juridică Fond în cadrul proiectului „Un viitor pentru trecut – clasarea și valorificarea patrimoniului epigrafic și sculptural callatian”, finanțat prin Granturile SEE 2014 – 2021 prin Programul RO-Cultura, derulat de Direcția Cultură și Sport Mangalia, prin serviciul Muzeul de Arheologie „Callatis”, în parteneriat cu Universitatea „Ovidius” din Constanța.
www.muzeucallatis.ro
Programul RO-Cultura