[COMUNICAT DE PRESĂ]

Vă așteptăm pe 29 iulie 2021, ora 17.00, la evenimentul de lansare a expoziției inovative și interactive „Un viitor pentru trecut”.
Veți afla cum a fost reconstituit virtual un templu antic din elemente arhitectonice și sculpturale aflate în colecția muzeului callatian și cum a fost implementat sistemul de vizualizare interactivă în realitate virtuală prin scanarea 3D a unor piese arheologice.

Expoziția va prezenta materialul epigrafic, sculptural și numismatic propus pentru clasare – document ilustrativ al vieții cotidiene de acum cca. 2000 de ani.

Activitate desfășurată în cadrul proiectului „Un viitor pentru trecut – clasarea și valorificarea patrimoniului epigrafic și sculptural callatian”, finanțat prin Granturile SEE 2014-2020, prin Programul RO-Cultura.

www.muzeucallatis.ro

Granturile SEE si norvegiene