Muzeul de Arheologie Callatis organizează, în perioada 1 iulie – 15 septembrie 2021, ateliere de creație neconvenționale, educative și distractive pentru public în scopul popularizării patrimoniului callatian. Ne propunem să readucem în actualitate tehnologii vechi, specifice comunității și să atragem publicul tânăr către istorie, arheologie și artizanat.
Participanții vor fi motivați să-și confecționeze propriul suvenir.

Activitățile se desfășoară în cadrul proiectului „Un viitor pentru trecut – clasarea și valorificarea patrimoniului epigrafic și sculptural callatian”, proiect finanțat prin Granturile SEE în cadrul Programului RO-CULTURA.

Pentru detalii despre proiect, despre finanțări ale proiectelor culturale sau alte proiecte finanțate vizitați www.eagrants.org, www.ro-cultura.ro.
#eeagrants #rocultura