Muzeul de Arheologie Callatis Mangalia vă invită, marți, 20 februarie, ora 10.30 la o prezentare inedită a colecției personale de marțișoare din perioada 1889-1897, ce aparține colecționarului Anghel Georgian. Tema expoziției este reprezentarea personajului mitologic Baba Dochia în mărțișoarele vremii, de care se leagă tradiţia purtării amuletei-simbol la români. În expoziție vor fi prezentate mărțișoare gravate de către gravorii Casei Regale, în special de Theodor Radivon. Publicul tânăr este invitat să participe la atelierul de confecționat mărțișoare, considerate simboluri ale renașterii naturii. Mărţişorul a fost înscris, în anul 2017, în Lista Reprezentativă a Patrimoniului Cultural Imaterial al Umanităţii, după o candidatură comună a României, Bulgariei, Macedoniei și Republicii Moldova.

Ar putea fi o imagine cu inimă, bijuterii, macrame, dantelă şi text care spune „Consilial Local Municipiului Mangalia Directia Cultura si Sport Mangalia MUZEUL DE ARHEOLOGIE "CALLATIS" EXPOZIȚIE TEMPORARĂ "MITUL BABEI DOCHIA PE MĂRȚIŞOARELE DIN PERIOADA 1889-1897" MARTI ÎN PARTENERIAT CU UNITĂȚILE DE ÎNVĂTĂMÂNT DIN MUNICIPIUL MANGALIA COLECTIONAR, ANGHEL GEORGIAN ATELIER DE CONFECTIONAT MĂRȚIŞOARE 20 FEBRUARIE, 2024 ORA 10.30 LA SEDIUL MUZEULUI DIN SOS CONSTANȚEI, NR.20”