În fiecare an, în luna septembrie, milioane de cetățeni sunt invitați să viziteze monumente istorice sau să ia parte la evenimente prin care cunosc patrimoniul cultural din întreaga Europă cu ocazia Zilelor Europene ale Patrimoniului (ZEP), organizate la inițiativa comună a Consiliului Europei și a Uniunii Europene. Din anul 1992 și în România, Zilele Europene ale Patrimoniului oferă participanților ocazia să descopere nu numai monumente istorice, dar și patrimoniul cultural mai puțin cunoscut care, în mod obișnuit, nu sunt accesibile publicului larg. Evenimentele culturale organizate cu acest prilej, se adresează tuturor cetățenilor oferindu-le un mediu istoric atractiv ce favorizează comunicarea interpersonală. Apropierea față de patrimoniul cultural conștientizează sentimentul identitar al locuitorilor, de apartenență la valorile țării, ale regiunii, ale orașului sau ale mediului rural și îmbogățește cunoașterea diversității societății noastre, contribuind la o mai bună înțelegere mutuală între cetățeni. (http://www.cultura.ro/zilele-europene-ale-patrimoniului…)

Sărbătorim cea de-a XXX-a ediție a Zilelor Europene ale Patrimoniului cu o lansare de carte!

Vă așteptăm sâmbătă, 16 septembrie, la Muzeul de Arheologie Callatis, să descoperiți povestea principalelor obiective de interes istoric și arheologic din mun. Mangalia în cadrul ghidajelor extinse, iar începând cu ora 11.00 la lansarea ghidului expozițional al muzeului „Antichități callatiene”, autori Dr. Nicolaie Alexandru și Dr. Robert Constantin